Základní škola a Mateřská školaStarovičky

Základní škola

ZŠ a MŠZŠ a MŠ Starovičky je subjekt, který sdružuje malotřídní základní školu 1. stupně (1.- 5. ročník) se školní družinou a dvěma třídami MŠ.

Zřizovatelem školy je Obec Starovičky

Průběžně od školního roku 2013/2014 počet žáků vzrůstá, Takže zatímco ve školním  roce  2013/2014  bylo žáků 1. – 5. ročníku 29 a učili se spojeně ve dvou třídách, ve školním roce 2019/ 2020 už bylo žáků 40 a vzdělávali se ve 3 třídách. Tento trend přetrvává a ve školním roce 2020/2021 nás už je 49 a žáci budou vyučováni ve čtyřech třídách, což nám umožňuje i nové financování základních škol, uzákoněné od 1. 1. 2020. Celková kapacita školy čítá 75 žáků.

MŠ navštěvuje 40 dětí. Její kapacita je zcela naplněna už několik let po sobě.

Vzdělávání

O vzdělávání a výchovu pečují kvalifikované pedagogické pracovnice, ať už v ZŠ nebo MŠ, dále 2 asistentky pedagoga a jedna vychovatelka školní družiny. Výuka probíhá převážně metodami činnostního a prožitkového učení.

ZŠ je vnímána a koncipována jako škola rodinná, což nabízí prostor žákům preferujícím prostředí malé školy, která tak může ze své podstaty více uplatňovat princip individuálního přístupu při vzdělávacím procesu a usnadňuje tím také podmínky pro společné vzdělávání.

Materiální vybavení školy

V současné době se ve škole nachází 4 učebny ZŠ a 2 třídy MŠ. Škola disponuje učebnou, která je mimo jiné vybavena počítači připojenými na internet. Ve jedné třídě slouží k výuce interaktivní tabule, ve dvou třídách jsou nainstalovány projektory s plátnem, s možností připojení na internet.

Při tělesné výchově, aktivitách školní družiny a aktivitách sportovních MŠ, žáci a děti využívají nové školní hřiště, hřiště TJ Starovičky nebo tělocvičnu školy. Škola disponuje profesionálně vybavenou dílnou, která slouží k výuce pracovních činností, ale i k mimoškolním aktivitám, jako je např. keramický kroužek.

Žáci i zaměstnanci školy se stravují v budově školy.

Aktivity školy

Škola pořádá dostatečné množství sportovních, kulturních, zájmově uměleckých akcí různého druhu (soutěže, vystoupení, zájmové kroužky apod.), do kterých se zapojuje velký počet žáků. Škola též pořádá akce pro rodiče a veřejnost (hudební vystoupení žáků, školní akademie, výstavy prací, školní dílny apod.).

Naše cíle, kam směřujeme

1. stupeň ZŠ poskytuje elementární základní vzdělání. Usilujeme o vytvoření tvůrčího a podnětného prostředí, které stimuluje nejschopnější žáky, povzbuzuje méně nadané a chrání a podporuje žáky nejslabší.

Chceme vychovat zdravě sebevědomé děti, předat jim vědomosti, dovednosti, které je budou motivovat k dalšímu celoživotnímu učení. Naším cílem je, aby se každé dítě cítilo v něčem úspěšné.

Krásu okolní přírody chceme využít k rozvoji kladného citového vztahu žáků ke krajině, přírodě i místu, kde žijí.

Proč si vybrat právě naši školu

Učíme se převážně činnostně

Všichni učitelé se snaží o tvořivé a činnostní učení s využíváním názorných pomůcek. Zcela v duchu motta:

„Řekni mi a já zapomenu. Ukaž mi a já si zapamatuji. Nech mne to dělat a já pochopím.“

Bereme samozřejmě ohled na míru žákovských schopností.

Pohodová škola

Snažíme se vytvářet pohodové školní prostředí, vyžadujeme vzájemnou slušnost, chováme se k sobě s úctou, dospělí a děti jsou si partnery.

Vychováváme dětskou osobnost

Zajímá nás, jaký člověk vyroste z našeho žáka, nejen co všechno bude umět a znát.

Integrujeme

Snažíme se napravovat poruchy učení. Učíme podle individuálních vzdělávacích plánů. Žáci, kteří to potřebují, mají možnost navštěvovat hodiny doučování.

Učíme práci s informacemi

Učíme, kde informace vyhledávat a jak je použít. K dispozici máme 1 interaktivních tabuli a 2 počítače s diaprojektorem, připojených na internet.

Sportujeme

Lyžujeme, bruslíme, plaveme, hrajeme míčové hry, vyjíždíme do přírody, snažíme se poznávat i jinak než ve škole.

Máme preventivní program

Učitelé se zúčastňují seminářů a školení s danou tematikou, pořádáme přednášky pro žáky, spolupracujeme s institucemi a Policií ČR, organizujeme mimoškolní činnost našich žáků, nabízíme zájmové kroužky.

Komunikujeme s veřejností

Pravidelně se zúčastňujeme, nebo pořádáme akce pro veřejnost a rodiče.

Školní vzdělávací program

Máme ŠVP pojmenovaný „Naše škola“, vyučuje se podle něj ve všech ročnících. Tento program využívá prostředí školy, regionálních prvků a tradic obce.

Jsme v pěkném prostředí

Škola se nachází v klidném prostředí. Ve škole dbáme o pěkné prostředí a snažíme se k péči o školu vést i naše žáky. Škola má k dispozici místní hřiště TJ Sokol, přilehlé dětské hřiště s altánem a posezením, které často využíváme k výuce předmětů přírodověda a prvouka,

Rodič je náš partner

Škola pravidelně pořádá Den otevřených dveří, rodiče se mohou zúčastnit výuky.

Šetříme životní prostředí

Ve škole třídíme odpad, pořádáme sběrové akce,  a v rámci Dne Země sázíme, uklízíme nebo se jiným způsobem zapojujeme do aktivit, které souvisí ochranou přírody.

Základní škola

ZŠ a MŠ Starovičky,
okres Břeclav,
příspěvková organizace,
691 68 Starovičky 123

E-mail: zs.starovicky@tiscali.cz
Telefon: +420 519 322 666

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

polojasno 8 °C 3 °C
středa 20. 3. jasno 10/0 °C
čtvrtek 21. 3. jasno 9/2 °C
pátek 22. 3. oblačno 13/2 °C

facebookNajdete nás i zde                         FACEBOOK

V březnu prach a v dubnu bláto - sedlákovi roste zlato.

Josefova širočina ničí poslední ledy.

Svátek a výročí

Dnes je 19.3.2024

Svátek má Josef

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Mezinárodní den invalidů

Zítra má svátek Světlana

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Světový den frankofonie
  • Světový den divadla pro děti a mládež